.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Game Plan

  • The Game Plan, April 10

    April 11

    Tennis

    Knights and Lady Knights Tennis vs. LaRue County (Away)

    Baseball

    Knights vs. Adair County (Away)

     

    April 12

    Baseball

    Knights vs. LaRue County (Home)

    Tennis

    Knights, Lady Knights vs. Fort Knox (Home)

     

    April 13

    Tennis

    Knights vs. St. X (Away)

    Baseball

  • The Game Plan, April 3

    April 3

    Basketball

    McDonald’s All-American Girls High School Game (7 p.m./Live on ESPNU)

    April 4

    Baseball

    Knights vs. Metcalfe County (12 p.m./Home)

    April 5-6

    Softball

    Lady Knights compete in Play it Again Classic (Clarksville, Tenn.)

    April 8

    Softball

    Lady Knights vs. Adair County (Home)

    Baseball

  • The Game Plan, March 27

    March 27
    Baseball
    Knights vs. Washington County (Away)
    Softball
    Lady Knights vs. Bethlehem (Away)

    March 28
    Tennis
    Knights and Lady Knights vs. Taylor County (Away)

    March 29
    Track and field
    Knights and Lady Knights track meet (Boyle County)

    March 29-30
    Baseball
    Knights in Green County Wood Bat Invitational
    Softball

  • The Game Plan, March 20

    March 21   

    Bethlehem at Knights Baseball

    Green County at Lady Knights Softball

    Track Meet at Green County

    Knights, Lady Knights Tennis at Adair County

     

    March 22

    Knights Baseball at Larue County

    Thomas Nelson and Nelson County at Knights, Lady Knights Tennis

    Lady Knights Softball at Casey County

     

    March 24

  • The Game Plan, March 13

    March 13

    Basketball

    Lady Knights vs. Bowling Green at Diddle Arena (1 p.m.)

    March 15

    Baseball

    Knights vs. Lincoln County (Home/5 p.m.)

    March 16

    Baseball

    Knights vs. Bethlehem at (Home)

    Tennis

    Knights and Lady Knights vs. North Hardin (Away)

    March 18

    Softball

  • Game Plan, March 6

    March 8

    Baseball

    Knights vs. Hart County (Home scrimmage)

     

    March 11

    Softball

    Lady Knights vs. Thomas Nelson (Away)

    Baseball

    Knights vs. Garrard County (Home, 5:30 p.m.)

     

    March 12

    Baseball

    Knights vs. Bardstown (Home, 5:30)

  • The Game Plan, Feb. 27

    Feb. 28

    Basketball

    Lady Knights vs. Washington County in 5th region tourney

    (8 p.m. EST, Green County High School)

    March 3

    Basketball

    5th region girls basketball semi-finals

    (6 p.m. EST, Green County High School)

    March 5

    Basketball

    5th region girls basketball finals

    (7:30 p.m. EST, Green County High School)

  • The Game Plan, Feb. 20

    Feb. 20

    Basketball

    Knights vs. Adair County in 20th District Tourney (At Adair Co./7:30 p.m. EST)

    Feb. 21

    Basketball

    Lady Knights vs. Taylor County in 20th District Tourney (At Adair County/6:30 p.m. EST)

    Feb. 22

    Basketball

    Boys 20th District Tourney championship (At Adair County/7:30 p.m. EST)

    Feb. 23

    Basketball

  • Game Plan, Feb. 6

    Feb. 6

    Basketball

    Lady Knights JV District Tourney at Adair County

    Feb. 7

    Basketball

    Junior JV Knights vs. Taylor County (Away)

    Feb. 8

    Basketball

    Lady Knights and Knights vs. North Hardin (Away)

    Swimming

    MCHS Aquaknights Regional Swim Meet

    Feb. 9

    Basketball

  • The Game Plan, Jan. 30

    Jan. 30

    Basketball

    Lady Knights Freshman District Tourney (Adair County)

    Jan. 31

    Basketball

    Lady Knights vs. E’town (Home)

    Freshman Knights vs. Bethlehem (Away)

    Feb. 1

    Basketball

    Lady Knights and Knights vs. Taylor County (Home)

    Feb. 2

    Basketball

    Lady Knights and Knights vs. Washington County (Away)