.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Game Plan

  • The Gameplan - April 3

    April 3
    SOFTBALL
    Hit the Beach Classic
    Lady Knights vs. Ohio County (5 p.m.) and Arnold (7 p.m.)

    April 4
    BASEBALL
    Panama City Beach Bash
    Knights vs. Arnold High School, 11:30 a.m.

    SOFTBALL
    Hit the Beach Classic
    Lady Knights vs. Mosley, 7 p.m.

    April 5
    BASEBALL
    Panama City Beach Bash
    Knights vs. Breckinridge County, 9 a.m.

    April 8
    BASEBALL

  • The Gameplan - March 27

    March 28
    BASEBALL
    Knights vs. Bardstown (Home), 5:30 p.m.

    SOFTBALL
    Lady Knights vs. Bethlehem (Away), 6 p.m.

    March 29
    BASEBALL
    Green County Wooden Bat Classic
    Knights vs. Southwestern (6:30 p.m.) and Holy Cross-Louisville (8:30 p.m.), at Green County

    SOFTBALL
    Lady Knights vs. Nelson County (Home), 6 p.m.

    March 30
    BASEBALL
    Green County Wooden Bat Classic

  • The Gameplan - March 20

    March 20
    TENNIS
    Knights vs. Washington County (Home)

    March 21

    BASEBALL
    Knights vs. Mercer County (Home), 6 p.m.

    SOFTBALL
    Lady Knights vs. Green County (Away), 6 p.m., Eastern

    TENNIS
    Knights vs. Thomas Nelson (Away)

    March 22
    BASEBALL
    Knights vs. Green County (Home), 6 p.m.

    March 23
    SOFTBALL

  • The Gameplan - March 13

    March 16
    BASEBALL
    Knights vs. Pulaski County (Away), 4 p.m.

    March 18
    BASEBALL
    Knights vs. East Jessamine (Home), 6 p.m.

    March 19
    BASEBALL
    Knights vs. Washington County (Away), 5:30 p.m.

    SOFTBALL
    Lady Knights vs. Thomas Nelson (Home), 6 p.m.

    TRACK AND FIELD
    Knights at Nelson County Icebreaker (at Nelson Co.)
     

  • The Gameplan - March 6

    March 7
    SOFTBALL
    Scrimmage
    Lady Knights vs. Garrard County (Away), 6 p.m.

    March 9
    BASEBALL
    Scrimmage
    Knights vs. Lincoln County (Away), 12 p.m.

    March 16
    BASEBALL
    Scrimmage
    Knights vs. Pulaski County (Away), 4 p.m.

    March 18
    BASEBALL
    Knights vs. East Jessamine (Home), 6 p.m.

    March 19
    SOFTBALL

  • The Gameplan - Feb. 27

    Feb. 28
    GIRLS BASKETBALL
    Fifth Region Tournament
    Lady Knights vs. Bardstown (at Green County), 7:45 p.m., Eastern

    March 1
    BOYS BASKETBALL
    Fifth Region Tournament
    Semifinal games (at Hart County), 6 p.m. and 8:45 p.m., Eastern

    March 2
    BOYS BASKETBALL
    Fifth Region Tournament
    Championship game (at Hart County), 7 p.m., Eastern

    March 4
    GIRLS BASKETBALL
    Fifth Region Tournament

  • The Gameplan - Feb. 13

    Feb. 14
    GIRLS BASKETBALL
    Lady Knights vs. Bullitt East (Home), 7:30 p.m.

    Feb. 15
    BOYS BASKETBALL
    Knights vs. John Hardin (Away), 7:30 p.m.

    GIRLS BASKETBALL
    Lady Knights vs. Frederick Douglass (Away), 7:30 p.m.

    Feb. 18
    BOYS BASKETBALL
    20th District Tournament
    No. 1 seed vs. No. 4 seed (at Marion County), 7 p.m.

    Feb. 19
    BOYS BASKETBALL
    20th District Tournament

  • The Gameplan - Feb. 6

    Feb. 7
    GIRLS BASKETBALL
    Senior Night
    Lady Knights vs. Boyle County (Home), 6 p.m.
     
    Feb. 8
    BOYS BASKETBALL
    Senior Night
    Knights vs. North Hardin (Home), 7:30 p.m.
     
    SWIMMING
    Regional Swim Meet (at Russell Co. High School), 12:30 p.m., Eastern
     
    Feb. 9
    SWIMMING
    Regional Swim Meet (at Russell Co. High School), 12 p.m., Eastern
     
    Feb. 11
    BASKETBALL

  • The Gameplan - Jan. 30

    Feb. 1
    BASKETBALL
    Homecoming
    Knights and Lady Knights vs. Taylor County (Home)
    Girls at 6 p.m.
    Boys at 7:30 p.m.

    Feb. 2
    BOYS BASKETBALL
    Knights vs. Russell County (Home), 7:30 p.m.

    Feb. 5
    GIRLS BASKETBALL
    Lady Knights vs. North Bullitt (Home), 7:30 p.m.

     

  • The Gameplan - Jan. 23

    Jan. 24
    BASKETBALL
    Knights and Lady Knights vs. Nelson County (Home)
    Girls at 6 p.m.
    Boys at 7:30 p.m.

    Jan. 25

    GIRLS BASKETBALL
    Lady Knights vs. North Hardin (Away), 7:30 p.m.

    Jan. 26
    GIRLS BASKETBALL
    Dickie Gilbert Three Bank Classic
    Lady Knights vs. Wayne County (at Garrard County), 2 p.m.

    Jan. 28

    BOYS BASKETBALL
    Knights vs. Franklin County (Away), 7:30 p.m.